מזון ביתי לחיות מחמד

מאת: ד"ר גלית לוין גיחון

הרוב המכריע של חיות המחמד ניזונים ממזון מסחרי יבש או שימורים. במאמר זה אנסה להביא את היתרונות והחסרונות במתן מזון ביתי.
מדוע בעלי חיות מחמד ירצו להאכיל מזון ביתי?

ישנן מספר סיבות להאכלה של מזון ביתי כמו במקרים בהם לחיות המחמד יש דרישות תזונתיות מיוחדות, כגון אלרגיות למזון או במקרים בהם יש מצב רפואי שעשוי להשפיע על התיאבון ומזון ביתי מעורר יותר את התיאבון.
יש בעלי חיות מחמד שמאכילים מזון ביתי, מכיוון שהם רוצים תזונה טבעית יותר, ללא תוצרי לוואי כמו תוספים כימיים, חומרים משמרים ועוד.
הקבוצה השלישית, שאינה אופיינית למדינתנו, הם בעלי כלבי עבודה, כגון כלבי מזחלות, שדורשים כמות גדולה של שומן וחלבון שאינה קיימת במזונות מסחריים.
אם כן, מדוע שלא כולם יאכילו מזון מתוצרת ביתית?
לכך כמה סיבות, בהן משום שלא כל האנשים אוכלים מזון ביתי, רובנו עסוקים והכנת מזון ביתי מחייבת עבודה רבה. בנוסף, רוב חיות המחמד מסתדרות היטב עם מזונות מסחריים המכילים מראש, ובמינון הנכון, את כל המרכיבים הדרושים לחיית המחמד.
ישנם שלושה סוגים של דיאטות ביתיות:
1. תזונה ביתית מוחלטת ומאוזנת: דיאטה שמכילה מקורות חלבון איכותיים יחד עם פחמימות, שומנים, סיבים, מינרלים וויטמינים. דיאטה זו דורשת הבנה בתזונת חיות מחמד ומחויבות של זמן ומשאבים, מאחר ויש צורך בהכנתו, במדידה מדויקת, ועלותו הכספית גבוהה.
2. תזונה ביתית בתוספת: כוללת את המזון המסחרי הרגיל ובנוסף שאריות של המשפחה. אולם צורת הזנה זו עלולה לגרום לתזונה לא מאוזנת.
3. תזונה ביתית לא מאוזנת, כאשר הבעלים מאכילים בתזונה ביתית אך לא מאוזנת מבחינת הצרכים החיוניים של חיית המחמד. בעיה זו חמורה במיוחד בחיות המחמד המפונקות, שאוכלות רק את הבשר ופחמימות לא נחוצות, ולעומת זאת לא מקבלות סיבים, מינרלים וויטמינים חיוניים.

להלן כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמתחילים בהאכלת תזונה ביתית:
• הכנת תזונה מאוזנת מתוצרת בית לוקחת זמן רב יותר.
• תזונה תוצרת בית עשויה להיות יקרה יותר מאשר מזון מסחרי.
• לתזונה תוצרת בית יש להוסיף מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון אחרים כגון חומצות שומן חיוניות ונוגדי חמצון.
• אנשים שמאכלים במזון ביתי צריכים להתעדכן במידע חדש שמתפרסם בספרות. תזונה שנחשבה מאוזנת לפני 5 שנים אינה בהכרח מאוזנת היום כתוצאה ממחקרים חדשים בתחום.
• תזונה ביתית שאינה מאוזנת בדרך כלל גרועה יותר מהאכלה במזון מסחרי.
• יש להקפיד על בישול ואחסון של מזון ביתי על מנת למנוע מחלות.
• חיות מחמד שהורגלו לאכול מזון ביתי יתקשו מאד לחזור ולאכול מזון מסחרי.
• כאשר מתחילים להאכיל במזון תוצרת בית יש לעשות זאת באיטיות ולאורך תקופה של מספר שבועות.
• הדיאטה הטובה ביותר בעולם לא תשפר את הבריאות של חיית המחמד שלכם ללא פעילות גופנית מדי יום

בהצלחה!

כותבת המאמר, ד"ר גלית לוין גיחון, עוסקת מזה 10 שנים ברפואה משלימה, דיקור סיני, עשבי מרפא, תוספי מזון ותזונה טבעית לחיות מחמד.

דילוג לתוכן